Afrykarium Wrocław: Otwarcie już w październiku!

Podwodny tunel, rekin nad głową i stado pingwinów. Pierwsze w Polsce Afrykarium.
Kryje w sobie rafę koralową Morza Śródziemnego, ryby jezior Malawi i Tanganiki. W jego wodach pływają rekiny, pingwiny i kotiki. Wszystkie okazy można oglądać pod wodą. Mimo że największe w Europie oceanarium, mieszczące się w kompleksie Afrykarium, zostanie oficjalnie otwarte dopiero pod koniec października, to pierwsze 2 tysiące wrocławian mogło już je przetestować. – To obiekt unikatowy na skalę światową – przekonują pracownicy ogrodu zoologicznego w stolicy Dolnego Śląska.

Miliony litrów wody i małe Morze Czerwone. Ostatnie szlify we wrocławskim Afrykarium
- Rekiny, płaszczki i inne duże ryby można podziwiać z podwodnego tunelu o długości około 18 metrów. Ta część oceanarium przedstawia głębiny Kanału Mozambickiego. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny oraz kotiki afrykańskie – zachwala Radosław Ratajszczak, prezes zoo we Wrocławiu.
- Do tego mamy krokodyle i manaty, niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami – dodaje oprowadzając pierwszych wrocławian po Afrykarium.
W sobotę odbyło się wielkie testowanie nowego kompleksu. Blisko 2 tysiące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska po raz pierwszy mogło zwiedzać budynek pełen egzotycznych zwierząt. Wszyscy mówili zgodnie: jest zachwycające.
- Widać rozmach tego przedsięwzięcia. Najbardziej podoba nam się podwodny tunel. Widać jak płaszczki i rekiny pływają nad głową – mówi pan Szymon. – Mi najbardziej podobają się pingwiny i część oceanarium – wtrąca pani Anna.

A dyrektor Rajtaszczak podsumowuje. – Nasze oceanarium, oprócz tego, że jest jednym z większych w Europie, to jest również unikatowe na skalę światową – zaznacza.

Budynek Afrykarium ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości. Został wybudowany na działce o powierzchni prawie dwóch hektarów. Kompleks posiada trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią. Afrykarium mieści oceanarium, wybiegi dla kotików, pingwinów oraz ekspozycję poświęconą dżungli otaczającej rzekę Kongo.

- Nikt nie chce nam wierzyć, ale budowa zakończyła się 5 miesięcy przed przewidywanym terminem – mówi z dumą Ratajszczak i dodaje, że ostatnie prace w Afrykarium będą trwały jeszcze kilka miesięcy. – Dopieszczamy każdy szczegół. Oficjalne otwarcie dla wszystkich zwiedzających odbędzie się 26 października – dodaje.
Wstęp do Afrykarium – ceny biletów Ile będzie kosztował wstęp do Afrykarium? Zoo informuje, że będzie się on zawierał w dotychczasowej cenie biletu do zoo, czyli 30 zł (bilet normalny) i 20 zł (bilet ulgowy). Do końca marca 2015 r. te ceny na pewno nie wzrosną. Afrykarium będzie czynne również zimą, kiedy większości zwierząt w pozostałej części ogrodu nie będzie na wybiegach.

Autor: balu/b / Źródło: TVN 24 Wrocław